Pieluchy wielorazowe= oszczędność?

Dziś skupimy się na pieluchach.

Pieluchy to jeden z największych kosztów związanych z dzieckiem (no chyba, że karmisz tylko butelką to polemizowałabym), dziecko zużywa ich całe tony i nie mamy na tę ilość żadnego wpływu. Każdy kombinuje jak może, ale tak naprawdę od naszej wygody zależy czy jesteśmy w stanie zrezygnować z pieluch jednorazowych na rzecz wielorazówek czy nie. Ja podjęłam tę decyzję jeszcze zanim Pyszolinek zdążył się przyzwyczaić do pampersów i nie żałuję! Wiadomo, że jest więcej roboty, troszkę smrodku i zabawy w zapieranie zaraz PO ale mimo wszystko oszczędność jaka się wiąże z używaniem wielorazówek jest nieporównywalna! Zaznaczę od razu, że nie tylko na samych pieluchach się oszczędza, ale też na kremach przeciw odparzeniom, bo przy wkładach z naturalnych włókien są one zupełnie niepotrzebne.

Ja do tematu wielorazówek podeszłam na dwie raty- najpierw zestaw trzech pieluch, po jednym z każdego rodzaju, kilka różnych wkładów i proszek bakteriobójczy, żeby sprawdzić jak to wszystko będzie działać po zainstalowaniu na Pyszolinka, a dopiero potem zakup całego zestawu. Mała ku mojej uciesze zniosła tę nowość bardzo dobrze i teraz mamy łącznie 8 pieluch z najzwyklejszej, najtańszej tetry, dwie pieluszki formowane z kieszonką w które wkładam najtańsze białe ręczniczki z IKEI (takie po 1zł), 5 wkładek z cienkiego mikropolaru, które nakładam na złożone w prostokąt IKEowskie ręczniczki, 4 gotowe do ubrania pieluszki z kieszonką (w środku też IKEA) i 5 otulaczy. Cały zestaw skomponowałam z wyprzedaży na stronach http://www.babyetta.pl oraz http://www.krainapieluszek.pl (kraina pieluszek ma najniższe ceny Milovii na rynku, wiem, porównałam ok. 20 ofert różnych sklepów)

 

Ile kosztował nasz zestaw:

otulacze Milovia- 70 zł (x5 szt= 350 zł)

pieluchy z kieszonką, gotowe do użycia Milovia- 67 zł (x4 szt= 268 zł)

ręczniki IKEA- 1 zł (x12 szt= 12 zł)

pieluszki formowane babyetta- 43 zł (x2 szt= 86 zł)

pieluszki tetrowe od pani Krysi z ryneczku- 5 zł (x8 szt= 40 zł)

wkładki z mikropolaru babyetta- 5 zł (x5 szt= 25 zł)

Razem: 781 zł

 

Zaznaczam, że pieluszki z kieszonką to jest mój wymysł, tak naprawdę wystarczy tylko kilka otulaczy i większa ilość wkładów, bo otulaczy nie trzeba wymieniać za każdym razem

A jak to się ma do zwykłych pieluch jednorazowych?

Jako przykłady wezmę dwa skrajne przypadki: Pampers premium care gdzie cena jednej pieluszki to ok. 0,83 zł oraz pieluch Rossmannowskich marki BabyDream z ceną za sztukę 0,47 zł (o porównaniu cen tych samych marek pieluch w różnych sklepach napiszę oddzielny artykuł)

Wspólnymi danymi do obliczeń są ilość zużywanych dziennie pieluszek (w naszym przypadku to ok 10 szt.) oraz okres pieluszkowania (+/- 24 miesiące)

Obliczenia dla Pampersa:

10 szt. pieluch dziennie x 0,83 zł= 8,30 zł/dziennie

8,30 zł x 30 dni= 249 zł/miesięcznie

249 zł x 24 miesiące= 5 976 zł tyle wydasz na pieluchy przez cały okres pieluszkowania!!!

Oczywiście dziecko zużywa mniej pieluch gdy jest starsze, ale jednocześnie cena jednej sztuki rośnie wraz z rozmiarem.

Obliczenia dla BabyDream

10 x 0,47 zł= 4,70 zł/dzień

4,70 x 30= 141 zł/miesiąc

141 x 24= 3 384 zł cały okres pieluszkowania w tańszej wersji

Oczywiście pieluszki trzeba też prać, zatem poniżej przedstawiam obliczenia wg Babyetta:

„Zakładając, że pierze się co drugi dzień same pieluszki. Wychodzą trzy cykle prania tygodniowo

3 x 4 tyg. = 12 cykli miesięcznie

12 x 24 mies.= 288 cykli przez dwa lata

Prąd:

Energia 1kWh/0,65zł

Zużycie energii na 1 cykl prania klasa energetyczna pralki A/A+ 0,85kWh-1 kWh; 0,95 kWh=0,62zł

288 cykli x 0,62 zł = 179 zł

Woda i ścieki:

Średnia cena wody i ścieków w Polsce to 6zł/1m3 ; Cykl prania z dodatkowym płukaniem to 50 l.

1m3/50l =20 cykli

6 zł / 20 cykli = 0,30 zł jeden cykl prania

288 cykli x 0,30zł = 87 zł

Proszek do prania.

Płyn ekologiczny do prania Ulrich Naturlich kosztuje 27 zł/1 litr

Zużywa się go mniej więcej 15 ml na pranie

1 litr / 66 prań = 0,41 zł jeden cykl prania

288 cykli x 0,41 zł = 119 zł

Dodatek antybakteryjny

MioFresh kosztuje 24,50 zł/750 g

Zużywa się go mniej więcej 15 g na pranie

750 g/50 prań = 0,49 zł jeden cykl prania

288 cykli x 0,49 zł = 142 zł”

Koszty prania razem: 527 zł przez dwa lata prania

 

Tymczasem cały zestaw naszych pieluszek wielorazowych kosztował tylko 781 zł plus koszty prania 527= 1308 zł!!! Nie będę taka i nie będę obliczać ile możecie zaoszczędzić, każda z Was obliczy sobie sama, uwzględniając cenę jednej pieluszki marki, z której korzystacie.

Chcę też dodać, że Milovia jest dość drogą firmą, ale cena ma przełożenie na jakość. Wszystko o czym piszę przetestowałam razem z Pyszolinkiem. Z innych marek niestety nie korzystałam.

Jeśli Wy korzystałyście, napiszcie w komentarzach, chętnie się czegoś nowego dowiem.

Co myślicie o pieluchach wielorazowych? Podoba Wam się ten pomysł?

Będę bardzo wdzięczna za wszystkie komentarze.

Pozdrawiam Was

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s